Parapety

Parapety predstavujú nie len dekoračnú súčasť okna, ale aj funkčnú, ktorá zabezpečí maximálny komfort a dlhú životnosť vášho obydlia. Nesprávne zvolený alebo zle namontovaný parapet môže byť dôvodom prečo vám uniká teplo z izieb. Odporúčame parapet vyberať dôkladne a prihliadať nie len na estetickú stránku, ale aj na jeho funkčnosť. Taktiež dbajte na správne osadenie.

Vnútorný parapet

Široká ponuka parapetov poskytuje nekonečné možnosti vo farebných variáciách, od bielych, po imitáciu dreva. Platí však zásada, že parapet by nemal dominovať interiéru. Veľmi príjemne pôsobia harmonické kombinácie, kedy farba parapetu má podobný odtieň ako farba okenného rámu. Dôležité je taktiež prispôsobiť materiál parapetov miestnosti v ktorej budú umiestnené. Napríklad v kúpeľni je parapet vystavený vlhkosti a vyšším teplotám. Dnešné plastové prvky sú však veľmi odolné a nemusíte sa báť znehodnoteniu.

Vonkajšie parapety

Tak ako pri interiérových, aj exteriérové parapety si môžete zvoliť podľa vlastného vkusu, od bielych až po farebné. Exteriérové parapety by však mali hlavne chrániť stenu pod oknom pred veľkým slnečným žiarením, dažďom a vysokými teplotami. Aby mohli parapety plniť svoju funkciu, musia byť o cca 3 až 4 cm širšie ako múr a majú mať horizontálny sklon od okna, asi 5%. To zabezpečí, aby voda nestekala po fasáde. Zatekaniu vody bráni aj takzvaný nos parapetu, čiže vonkajšia zvislá lišta. Nemusíte sa obávať, že váš parapet nezvládne vysoké alebo veľmi nízke teploty, či iné vonkajšie vplyvy. Použité povlaky parapet dostatočne ochránia.